Chov ovcí obecně

Krmelec

V začátcích chovu ovcí jsem vyzkoušel různé varianty krmelců a jeslí.

Klasické jesle byly ze všech nejhorší, nejvíc ztrát na seně vytahováním.

Způsobů provedení a rozměrů je mnoho. Isnpiraci jsem hledal po různu.

Zde.

Zde.

Nebo zde.

Tento, který je dole na obrázcích a který popíši, používám pátou sezónu.

Výhody:

  • minimální plýtvání senem
  • nezakrmená vlna
  • lze použít kromě volně loženého sena  i na kulaté či hranaté balíky
  • jednoduchá konstrukce, levné, vyrobí kdokoli

Nevýhody:

  • pro rohaté ovce je toto provedení nevhodné, musí se odstranit horní příčka, která celou konstrukci zpevňuje a svislé příčky se musí vyztužit
  • pokud se zvolí malá šířka pro krk, tak si ovce odřou vlnu z krku, výsledkem je nové plemeno, holokrčka česká
  • při moc širokých mezerách pro krk prolézají jehňata dovnitř a pokálí a udupou seno

Rozměry zvolte podle ovcí které chováte.

U otovorů pro hlavu je důležité kromě šířky a výšky také výška spodní hrany nad zemí. Ovce by pro správnou funkci krmelce měla hlavu mírně nadzvednout, aby se dostala dovniř. Potom ji tolik neláká hlavu pří každém soustu vytahovat a přežvykovat mimo krmelec. Pamatujte na to, že pokud máte vlastní odchov, musí do otvoru dosáhnout i omladina.

Šiřka mezer pro krky je také důležitá. Jak jsem psal v nevýhodách v příliž ůzkých mezerách si ovce odřou vlnu. Minimalizovat se to dá, pokud před zimou ostříhate pouze krky. Při jarní střiží jsou některá plemena již dost zarostlá. Příliš velká mezera je pozvánka pro jehňata, aby lezli dovnitř a vyřádily se. Udupané a pokálené seno ovce nežerou a vy ho musíte pracně vytahovat. Funkce šetření je v tomhle případě nulová.

Rozteč jednotlivých otvorů pro hlavy. Zvolte takovou, aby se ovce vešly vedle sebe tak akorát. Rozměry které jsem zvolil byly dělané na míru vzrostlým březím suffolkům. Pro menší plemena je vhodné upravit, aby nebyla hluchá místa, kam ovce nedosáhnou.

Hloubka krmelce, pokud nepoužijete zešikmené dno, se mě osvědčila 50cm. Dál moje ovce nedosáhnou. Při použití s kulatým nebo hranatým balíkem zvolte hloubku podle rozměrů balíků.

 

NOVÁ VERZE krmelce i pro rohaté ovce. Ne ale pro každé plemeno. Ty, které mají rohy rostlé nahoru by dovnitř hlavu nedostaly.