Kříženci romney x shetland

Proč křížit romney a shetland?

Na otázku, proč křížit romney a shetland, je v první řadě jednoduchá odpověď – kvůli vlně.

Vlna není ale to jediné co toto spojení přináší. Více se dočtete v následujícím článku.

Inspiraci jsem získal při sledování videí na youtube z farmy Fernhill ve Velké Británii. Byla to videa z jejich podzimních závodů v ruční střiži. Zaujaly mě vzrůstem malé, ale „sporé“ ovce s hustou, zkadeřenou, jemnou a dlouhou vlnou. Mluvilo se tam kromě vlny i o jejich odolnosti a dobrých mateřských vlastnostech.

A tak jsem pořídil, do tehdy ještě hodně smíšeného stáda několika romney, zwartbles, suffolek a podílovek zwartbles x suffolk, berana shetlandské ovce a další dvě starší romney bahnice. Beran se činil. Přesto, že vzrůstem se mezi ovcemi téměř ztrácel, dokázal zabřeznout všechny, včetně dvou vzrostlých zwartbles. Výsledek tohoto spojení si můžete prohlédnout na videích a fotografiích níže.

Stručně v bodech popíši moje poznatky o obou plemenech a jejich křížencích. Nebudu psát obecné vlastnosti, o kterých se lze dočíst jinde.

O romney například zde v článku.

O shetlandských ovcích na stránkách českého klubu zde.

 

Romney

 • U bahnic výborný mateřský pud a péče o jehňata. Brání si svoje mladé před ostatními ovcemi, odhání ostatní jehňata. Například u zwartbles jsem míval problémy, že ovce dala napít tomu, kdo si právě přišel. U romney se nestane, že bych nepoznal, která jehňata jsou její.
 • Spásají cokoli. Ani horší, suchem zasažená pastva jim nečiní potíže, dokáží z ní prosperovat a odchovat jehňata. U suffolků a zwartbles se horší pastva projevovala stagnací kondice, úbytkem mléka a u jehňat následně menšími přírůstky.
 • Odolnost na parazity mohu potvrdit, dospělé ovce se při rozumném managementu pastvy obejdou bez odčervování.
 • U odolnosti proti nakažlivé hnilobě paznehtů nemůžu onu odolnost potvrdit. U jedné z ovcí se dostala před porody v minulosti choroba do stádia, kdy sleze srst v meziprstí a začne se tvořit smrdutý maz. Přeléčeno Valachovou tinkturou.
 • Netrpí na kloše a díky tomu, že mají vlnu po celém těle, tak je nesouží muchničky a další bodavý hmyz. U ovcí s holým břichem dokáží muchničky zvířeti ztrpčit život.
 • Opravdu rychle obrůsta vlnou. Zejména mladé ovce. U starších šesti let roste pomaleji. I tak je ale dobré, ostříhat 2 x za rok, případně na podzim nebo před porody alespoň okolo rodidel a vemínek.
 • Klidný temperament. Ovce nejsou „plašani“. To je ale chov od chovu, vše lze vylepšit nebo pokazit. Romney které chovám jsou klidné a předaly to i potomkům po shetlandském beranovi, což je naopak plemeno „přírodní“ divočejší a plné nápadů, jak chovatele vyškolit.

 

Shetlandská ovce

U shetlandů mám zkušenost pouze s chovem beranů, které nakupuji začátkem léta a na podzim putují do klobás. Měl jsem prozatím dva exempláře, oba starší dvou let a co se týka například temperamentu, tak první byl bez problémů, netrkal, nelikvidoval stromky a keře rohama a okusem. Druhý beran mě hned na uvítanou před ostříháním nabral pod koleno, čímž si získal kapku respektu. Nikdy jsem si ho nepustil za záda a rodinu jsem k němu bez dozoru nepouštěl. Oba měli hustou jemnou vlnu, tak jak to popisuje standard plemene. Odčervení byli již od chovatele, kde jsem je zakoupil, takže nemůžu posoudit odolnost. V průběhu sezóny nenastal s parazity žádný problém. Ovce obecně chovám tak, aby byly co nejodolnější, takže snad už po letech začíná na pastvinách fungovat  rovnováha viz článek o odčervení modrou skalicí.

 

Kříženci romney x shetland

 • Životaschopnost jehňat je neuvěřitelná. Jak je popsáno u romney, druhý den po porodu je problém jehně odchytit, tak stejně tak u těchto kříženců. Ihned po porodu se staví na nohy a hledají vemínko. I ve sopjení matka zwartbles otec shetland jsou jehňata aktivní, přesto, že maličká, tak mají velkou snahu vstát a pít. To byl u čistých zwartbles často problém a ve spojení s lhostejností matek katastrofa. Alespoň v mém chovu. Pokud je matka laxní, křížené jehně si ji zavolá a „vycvičí“.
 • Drobná jehňata. To je výhoda pro matky, porody jsou snadné, bez asistence.
 • Ustálené vlastnosti, vzhled. Zatím mám první odchov a v něm všechna jehňata stejná, bílá vlna, rychle obrůstají. Některá mají malé černé svkrny na uších. U jednoho jehěte velká černo hnědá skvrna na krku. Beránci někteří rohatí, jiní ne. I u některých jehnic jsou náznaky rohů, cca 1cm. Další odchov bude po černém beranovi, doplním výsledek jeho práce.
 • Odolnost na parazity. Odčervení proti tásemnicím jsem provedl u tří jehňat. U jednoho byl mírný průjem, další dvě jsem odčervil pokusně, preventivně. Všechna tři modrou skalicí. Závěr, myslím, že by to zvládlo i to s průjmem bez odčervení. Příště budu trpělivější.
 • Odolnost na nakažlivou hnilobu paznehtů, nezaznamenal jsem potíže. Sezóna 2020 byla na srážky bohatá.
 • Jehněčí vlna je jemná, srovnatelná se shetlandskou ovc a evropským merinem 23-28 μm. Po romney roste vlna rychleji. Ve 120 dnech cca 9 cm, k nahlédnutí zde. Až přadlenky obdarované vzorky vlny  ( cca 220-230 g pro každou ) budou mít hotové výrobky, doplním poznatky o jehněčí vlně a jejím zpracování.
 • Růstové schopnosti, masná užitkovou za mě dobrá. Záměrem křížení není masná ovce, ale ovce na vlnu. Přesto výsledek 36 Kg žívé váhy ve 120 dnech, beránek z dvojčat, není špatný. Mohl by asi být lepší, jelikož ovce jsem nucen kvůli přitomnosti vlčích smeček v okolí na noc zavírat. Ovce tak přichází o noční a brzkou ranní pastvu. Více o jehněčím mase zde.
 • Temperament jehňat je i přes jejich životaschopnost klidný. Stejně jako u ostatních plemen hodně záleží na podmínkach a přístupu chovatele.
 • Další poznatky například o mateřských vlastnostech, celkovém vzrůstu, produkci a vlastnostech vlny dospělých ovcí doplním později.

 

Takto probíhaly námluvy v roce 2019 poté, co beran přišel o roušku a ovce o vlnu na krcích a zadcích. Účinek zaručen.

Jehňata dva měsíce před stříháním. Ve stádě jsou ještě dvě bahnice podílovky suffolk a zwartbles a jejich jehňata po shetlandském beranovi. Velikostně jsou jehňata srovnatelná s romney x shetland, pouze vlna nerostla tak rychle.

Beránek ostříhán před porážkou ve 190 dnech věku. Váha 36 Kg v žívém. Více v článku o jehněčím mase.

Ostříhané jehnice listopad 2020.